یکشنبه / ۲۱ فروردین ۱۴۰۱ / ۱۰:۲۵
سرویس : اقتصادی
کد خبر : ۱۳۵۳۲
گزارشگر : ۶۵۲
سرویس اقتصادی
معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان تشریح کرد:

گزارش فعالیت اقتصادی بنیاد مستضعفان در سال ۱۴۰۰

گزارش فعالیت اقتصادی بنیاد مستضعفان در سال ۱۴۰۰

معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان با اشاره به فعالیت اقتصادی بنیاد مستضعفان در سال گذشته آمار‌ها و مولفه‌های اقتصادی عملکرد این بنیاد در ۱۴۰۰ را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد مستضعفان، سید محمد اتابک با اشاره به فعالیت اقتصادی بنیاد مستضعفان در سال 1400 و ارائه برخی از آمارها و مولفه‌های اقتصادی این بنیاد در سال قبل، در جمع‌بندی عملکرد بنیاد طی سال گذشته اظهار کرد: سال 1400 به دلایل متعددی از جمله اعمال بیشتر تحریم‌های ظالمانه، تغییر مدیریت سیاسی کشور، ادامه‌دار بودن شیوع کرونا در آن و البته فشارهای اقتصادی از ناحیه تورم، کمبود منابع و البته مشکلات قابل توجه در حوزه تامین برق و گاز صنایع، سال بسیار سختی بود که به حمدلله آمارهای موجود از عملکرد اقتصادی بنیاد در سال 1400، نشان می‌دهد با وجود این شرایط سخت، نتایج به دست آمده فراتر از تصورات و برنامه‌ریزی‌ها بود.

 

از رکوردزنی درآمد حاصل از فروش سالانه تا صادرات تولیدات بنیاد مستضعفان به 42 کشور جهان

 

معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان ادامه داد: جمع بندی عملکرد 12 ماهه سال 1400 نشان می دهد که میزان درآمد حاصل از فروش محصولات گروه بنیاد مستضعفان در سال گذشته رکورد 96 هزار و 700 میلیارد تومانی را ثبت کرد و این میزان معادل رشد 50 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

 

وی با بیان اینکه این میزان فروش، 28 درصد بیش از برنامه‌ریزی مصوب بوده افزود: این میزان فروش در حالی محقق شد که قطع برق صنایع در تابستان و قطع گاز صنایع در زمستان بخصوص در صنعت فولاد و سیمان، 6900 میلیارد تومان از میزان فروش بنیاد در این صنایع را کاست.

 

اتابک با تاکید بر افزایش 5 درصدی تولید در گروه بنیاد طی سال 1400 گفت: یکی از عوامل این موفقیت در سال گذشته، تمرکز بر انسجام مدیریتی و همچنین هم‌افزایی در گروه بنیاد بود که بر اثر این انسجام و هم‌افزایی بیش از 5500 میلیارد تومان مبادلات درون گروهی در مجموعه بنیاد مستضعفان برای رفع نیازهای داخلی شکل گرفت.

 

معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان با اشاره به میزان صادرات محصولات تولیدی بنیاد طی سال 1400 نیز گفت: ما با توجه به شعار سال و تمرکز بر اقتصاد مقاومتی، علی رغم اعمال تحریم خاص آمریکا علیه بنیاد مستضعفان و تمرکز این تحریم‌ها بر برخی از رشته فعالیت‌های بنیاد، موفق به صادرات 45 نوع محصول به 42 کشور جهان و در 4 قاره مختلف شدیم که از محل صادرات این کالاها، بیش از 918 میلیون دلار درآمد ارزی عاید کشور شد.

 

به گفته وی این میزان صادرات، 39 درصد بیش از صادرات گروه بنیاد در سال 1399 بوده و بیش از 36 درصد فراتر از برنامه مصوب بوده است.

 

افتتاح 46 پروژه سرمایه‌گذاری به ارزش 16 هزار میلیارد تومان در سال 1400

 

اتابک در ادامه با اشاره به نتیجه‌بخش بودن گام‌های توسعه‌ای بنیاد در سال 1400 اظهار کرد: در سال گذشته 46 پروژه سرمایه‌گذاری و ساختمانی با حجم سرمایه‌گذاری 16 هزار میلیارد تومان به بهره برداری رسید که بخشی از این پروژه ها در ابعاد اقتصادی و اجتماعی، دارای اثراتی در سطح ملی بود که افتتاح کارخانه کنسانتره سنگ آهن فولاد شرق کاوه، افتتاح تونل البرز در آزادراه تهران شمال به عنوان بزرگترین و پیچیده ترین پروژه تونل سازی خاورمیانه و یا افتتاح ساختمان جدید پلاسکو، بخشی از این پروژه ها بودند که برای بیش از 1770 نفر به طور مستقیم و برای 14200 نفر به طور غیرمستقیم و در مجموع برای حدود 16 هزار نفر اشتغالزایی انجام شد.

 

به گفته معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان، این بنیاد در سرمایه گذاری‌های اقتصادی خود تلاش کرده که پروژه‌های اقتصادی را با نگاهی به اهداف بنیاد در محرومیت زدایی از نقاط مختلف کشور انجام دهد و به همین منظور بخشی از این پروژه ها در نقاط محروم و کم برخوردار تعریف و به بهره برداری رسیدند.

 

وی خاطرنشان کرد: بهره برداری از این پروژه ها در شرایطی رقم خورد که ما در سال گذشته، بیشترین نرخ رشد پیشرفت فیزیکی پروژه ها را در مقایسه با سنوات قبل ثبت کردیم و این میزان پیشرفت فیزیکی سبد پروژه‌های بنیاد مستضعفان در 7 سال اخیر، بی نظیر بود.

 

اتابک درخصوص پروژه‌های توسعه‌ای مصوب شده در سال گذشته نیز گفت: در سال 1400 علاوه بر افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌ها، بر سرمایه‌گذاری‌های جدید توسعه‌ای با هدف حفظ توان بنیاد در سنوات آتی تمرکز داشتیم و در این سال، 28 پروژه جدید به ارزش 16.4 هزار میلیارد تومان به تصویب رسید و این تعداد پروژه، بیشترین حجم پروژه‌های توسعه ای مصوب و ابلاغی در بنیاد مستضعفان است.

 

پیش بینی صادرات یک میلیارد دلاری در سال 1401

 

معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان در ادامه درخصوص برنامه ریزی انجام شده برای سال 1401 نیز خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط امروز کشور، تصور می کنیم در 1401، شرایط اقتصادی قابل پیش‌بینی‌تری را تجربه کنیم و خصوصاً در 3 ماهه پایانی سال در شاخصه های اقتصادی از جمله تورم، نرخ ارز، نقدینگی، ثبات نرخ ارز و ... شرایط بهتری را شاهد باشیم.

 

وی اضافه کرد: بر همین اساس ما در بنیاد مستضعفان انتظار داریم که میزان فروش محصولات تولیدی در بنیاد به 117 هزار میلیارد تومان و میزان صادرات در این گروه نیز به 920 میلیون دلار تا یک میلیارد دلار برسد؛ این در حالی است که ان‌شاءالله در سال 1401، 45 پروژه بزرگ به ارزش 15.4 هزار میلیارد تومان نیز به بهره برداری خواهد رسید.

 

اتابک در خاتمه با اشاره به آمادگی بنیاد مستضعفان برای محقق کردن شعار سال گفت: ما در سال قبل موفق شدیم با هدف مانع زدایی از تولید، ساختار اقتصادی خود را منطبق بر اقتصاد مقاومتی، بازطراحی کنیم و بر همین اساس بر روی فعالیت های دانش بنیان، سرمایه گذاری و تمرکز خوبی داشتیم و توانستیم پلتفرم پیشرفته دانش بنیان را در گروه بنیاد مستضعفان طراحی و به بهره برداری برسانیم؛ پلتفرمی که بر اساس آن تمام نیازهای شرکت های تولیدی ثبت می شود و تلاش می شود تا این نیازها، با اقدامات فناورانه و با تمرکز بر توان شرکت های دانش بنیان برطرف شود و تا امروز نیز بیش از 236 مورد از این نیازها بر این پلتفرم بارگذاری شده و شرکت های دانش بنیان در حال کار برای پاسخ به آنها هستند؛ لذا امیدواریم امسال بتوانیم همراه با شعار سال، عملکرد بهتری در این بخش و پاسخ به نیازهای صنعتی کارخانجاتمان با استفاده از توان دانش بنیان ها داشته باشیم.

 

انتهای پیام/

کلیپ/ رئیس جدید بنیاد مستضعفان را بیشتر بشناسیم

کلیپ/ رئیس جدید بنیاد مستضعفان را بیشتر بشناسیم

یکشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲

محرومیت‌زدایی با کمک به اشتغال‌زایی، آموزش و درمان

جمعه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
ویدئو/ پیام رئیس بنیاد مستضعفان به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳

ویدئو/ پیام رئیس بنیاد مستضعفان به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳

چهارشنبه ۱ فروردین ۱۴۰۳
کلیپ/ حضور دهقان در پروژه آزادراه تهران-شمال در نخستین بازدید میدانی

کلیپ/ حضور دهقان در پروژه آزادراه تهران-شمال در نخستین بازدید میدانی

چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۲
کلیپ/ آئین تکریم و معارفه رئیس بنیاد مستضعفان

کلیپ/ آئین تکریم و معارفه رئیس بنیاد مستضعفان

دوشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۲
عملکرد اقتصادی بنیاد مستضعفان تا سال 1402

عملکرد اقتصادی بنیاد مستضعفان تا سال 1402

دوشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۲
کلیپ/ نشست سراسری مدیران بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

کلیپ/ نشست سراسری مدیران بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲
تیزر/حمایت از تحصیل 400 هزار دانش آموز در مناطق محروم

تیزر/حمایت از تحصیل 400 هزار دانش آموز در مناطق محروم

دوشنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۲
ویدئو/ بازدید فتاح از موکب محبان امیرالمومنین (ع) بنیاد مستضعفان در مرز چذابه

ویدئو/ بازدید فتاح از موکب محبان امیرالمومنین (ع) بنیاد مستضعفان در مرز چذابه

سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۲
مستند ویدئویى/ روایت خدام ابا عبدالله الحسین(ع) در «مرز خسروى»

مستند ویدئویى/ روایت خدام ابا عبدالله الحسین(ع) در «مرز خسروى»

شنبه ۲۶ شهریور ۱۴۰۱
صفحه ۱ از ۳
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

مزایده و مناقصه