شنبه / ۳ تیر ۱۴۰۲ / ۱۳:۲۰
سرویس : اقتصادی
کد خبر : ۱۳۶۶۰
گزارشگر : ۷
سرویس اقتصادی
مدیرعامل هلدینگ انرژی گستر بنیاد مستضعفان خبر داد:

ارزآوری ۱۹۷ میلیون دلاری بنیاد مستضعفان در حوزه روانکارها و دوده صنعتی

ارزآوری ۱۹۷ میلیون دلاری بنیاد مستضعفان در حوزه روانکارها و دوده صنعتی

مدیرعامل هلدینگ انرژی گستر سینا وابسته به بنیاد مستضعفان با تشریح اقدامات و برنامه های این هلدینگ در صنایع نفت و گاز، از صادرات ۱۹۷ میلیون دلاری این هلدینگ در حوزه روانکارها و دوده صنعتی در سال ۱۴۰۱ خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد مستضعفان، هلدینگ انرژی گستر سینا، در سال ۱۳۸۶ با هدف فعالیت رفع نیاز کشور در پروژه های بالادستی صنعت نفت و گاز کشور راه اندازی شد و در ادامه فعالیت اثربخش در تمام حلقه های زنجیره نفت و گاز را در دستور کار خود قرار داد و در حال حاضر مدیریت زنجیره ارزشی از شرکت های پیمانکار و تولیدی را با در اختیار داشتن ۸ شرکت، در صنایع بالادستی همچون اکتشاف، توسعه و تولید میادین نفت و گاز و همچنین در تولید روانکارهای صنعتی و خودرویی، دوده‌های صنعتی، تایر و مشتقات پالایش قطران ذغالسنگ فعالیت دارد. این هلدینگ در طراحی و ساخت مجتمع‌های پتروشیمی، پالایشگاهی و انواع خطوط لوله انتقال نفت و گاز همچون مشارکت در احداث و راه اندازی ۸ فاز از پالایشگاه های پارس جنوبی به عنوان بزرگترین میدان گازی جهان حضور داشته و همچنین در احداث خط لوله انتقال نفت گوره به جاسک به عنوان بزرگترین خط انتقال نفت خاورمیانه، نقش قابل توجهی داشته است.
علیرضا صادقی مدیرعامل هلدینگ انرژی گستر سینا با اشاره به فعالیت این هلدینگ و ارائه گزارشی از عملکرد شرکت های زیرمجموعه در سال گذشته، می گوید: شرکت مادرتخصصی انرژی گسترسینا یکی از کاملترین زنجیره‌های ارزش افزوده صنایع نفت و گاز را در اختیار دارد. این ویژگی از یک سو انرژی گستر سینا را منحصر به فرد کرده و از سوی دیگر نیز شرایط راهبری شرکت را با پیچیدگی های خاصی روبرو کرده است.
در حال حاضر ۲ شرکت این هلدینگ در صنایع بالادستی نفت و گاز و یک شرکت پیمانکاری در  صنایع پایین دستی و میان دستی این صنعت فعالیت دارند و در بخش تولید نیز یک شرکت تولید انواع روانکارها و ۳ شرکت به عنوان شرکت های فعال در زنجیره کربن بلک، از مهمترین شرکت های تولیدی این مجموعه هستند و یک شرکت نیز وظیفه تأمین منابع مالی را برعهده دارد.
در سال گذشته با توجه به محدودیت های بودجه ای کشور در حوزه عمرانی، ۸۰ درصد ظرفیت شرکت های ما در زمینه خدمات فنی -  مهندسی و پیمانکاری مشغول به کار بودند که این ظرفیت در سال جاری با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به ۱۰۰ درصد می‌رسد. همچنین شرکت های تولیدی ما نیز علی‌رغم ادامه دار بودن چالش‌های موجود در سال گذشته، میزان تولید در این واحدها در حداکثر ظرفیت قرار دارد و امسال نیز کار تولید با بیشترین بازده، ادامه دارد. 
 
علیرضا صادقی ، مدیر عامل انرژی گستر سینا 41
 
وی با اشاره به عملکرد مالی این هلدینگ در سال گذشته نیز گفت: با توجه به اقدامات انجام شده و برنامه ریزی های صورت گرفته برای سال گذشته، میزان فروش شرکت های هلدینگ در سال ۱۴۰۱، ۱۳۱ درصد بودجه سنواتی را تامین کرد که این میزان فروش به نسبت سال ۱۴۰۰، رشدی ۵۰ درصدی داشته است.
مدیرعامل هلدینگ انرژی گستر سینا وابسته به بنیاد مستضعفان با ارائه آماری از صادرات شرکت های این گروه در سال گذشته نیز افزود: در سال گذشته هم در فروش و هم در صادرات، موفق شدیم ارقام قابل توجهی را به ثبت برسانیم به طوری که در حوزه صادرات، شرکت های این هلدینگ توانستند ۳۸ درصد بیش از بودجه پیش بینی شده، صادرات داشته باشند و در سال ۱۴۰۱، حدود ۱۹۷ میلیون دلار صادرات انواع محصولات تولیدی این هلدینگ به کشورهای جهان ثبت شد که بخش اعظم آن یعنی حدود ۱۵۵ میلیون دلار مربوط به صادرات انواع روانکارها بوده است.
صادقی ادامه داد: البته سیاستگذاری هلدینگ به گونه‌ای بود که با مدیریت صادرات، تمرکز صادراتی ما در حوزه‌‌هایی انجام شود که از خام فروشی فاصله بگیریم و به سمت صادرات محصولاتی با ارزش افزوده‌ بیشتر، حرکت کنیم و بر همین اساس، صادرات دوده های صنعتی، پس از صادرات روانکارها، بیشترین سهم را در سبد صادراتی هلدینگ داشت.
وی با اشاره به تمرکز بر استفاده از ظرفیت و توان شرکت های دانش بنیان برای ارتقاء عملکرد هلدینگ گفت: یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته در سال گذشته، مدیریت خروج ارز از کشور از طریق اقدامات مختلف مانند همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان بود که موفق شدیم با داخلی‌سازی، خروج ارز را ۶ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ (حدود ۱۵ میلیون دلار در مجموعه‌ هلدینگ و شرکت‌های تابعه) کاهش دهیم.  
صادقی اضافه کرد: علاوه بر این با انعقاد قراردادها و تفاهم‌نامه‌هایی در سال ۱۴۰۱ تلاش شده، زیرساخت‌های لازم برای مشارکت دانشگاه‌‌ها در راستای تعامل بین صنعت و دانشگاه به وجود آید. به عنوان مثال در شرکت پالایش قطران ذغالسنگ ۲ اقدام مهم در خصوص ارتباط با دانش‌بنیان‌ها انجام شد و با بهره مندی
از ظرفیت دانش بنیان ها، توانستیم واحد پایدارسازی نفتالین را آن‌هم به روش دوستدار محیط زیست که تا پیش از این تنها در اختیار چند شرکت محدود در دنیا قرار داشت، راه‌اندازی کنیم.
 
علیرضا صادقی ، مدیر عامل انرژی گستر سینا 14
 
وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه های این هلدینگ با ۳ دانشگاه شریف، تهران و علم و صنعت گفت: همچنین در سال گذشته برای توسعه فعالیت شرکت‌های گروه، تفاهم‌نامه‌هایی با مجموعه‌های دانش بنیان و دانشگاه‌‌ها از جمله ۳ دانشگاه بزرگ کشور شامل دانشگاه‌های صنعتی شریف، تهران و علم وصنعت امضا شد تا بتوانیم با همکاری دانش‌بنیان‌ها و دانشگاه‌ها ظرفیت واحدهای تولیدی را افزایش دهیم. هم اکنون در شاخص متوسط ۹۵ درصدی از میزان تولید در شرکت‌ها قرار داریم که رکورد خوبی است و برای نخستین بار در مجموعه‌ انرژی گستر سینا چنین رکوردی رقم خورده است.
مدیرعامل هلدینگ انرژی گستر سینا با اشاره به پروژه‌های بزرگ در دست این هلدینگ گفت: پروژه‌های در دست اقدام هلدینگ به دو بخش پیمانکاری و خدمات مهندسی تقسیم می‌شود که در این حوزه در سال گذشته برنامه‌های توسعه ای خوبی توسط شرکت‌ها از جمله راه اندازی خط ۳ تولید در شرکت دوده فام، انجام شد و برای امسال نیز برنامه‌های توسعه ای برای شرکت های فعال در حوزه تولید تایر و روانکارهای صنعتی نیز ادامه دارد. همچنین در حوزه پیمانکاری در بخش نفت و گاز نیز، سال گذشته پروژه انتقال نفت خام گوره به جاسک با مشارکت این هلدینگ، به اتمام رسید و توانستیم در احداث پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی نیز که اواخر سال ۱۴۰۱ با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید، مشارکت موفقی داشته باشیم.
وی ادامه داد: از دیگر پروژه‌های در دستور کار هلدینگ، توسعه‌ی میادین نفتی »مارون« و »گلخاری« است که به صورت سطح‌الارضی و تحت‌الارضی با مشارکت ۲ شرکت‌ ما در حال انجام است و درحال حاضر در پروژه مارون پیشرفت قابل قبولی داشتیم و در پروژه گلخاری نیز درصدد رفع چالش‌ها و موانع هستیم.
به گفته صادقی پروژه مارون دارای ۱۶ بسته کاری تحت‌الارضی است که ۱۰ بسته مرتبط با حفاری ۱۰ حلقه چاه جدید و ۶ بسته مربوط به تعمیر ۶ حلقه چاه نفت است.
صادقی افزود: تاکنون در پروژه مارون از مجموع ۱۰ بسته کاری حفاری چاه‌های جدید، حفاری ۴ حلقه چاه به اتمام رسیده، ۳ چاه در دست حفاری و حفاری ۳ چاه باقی مانده نیز هنوز آغاز نشده است. همچنین از تعداد ۶ حلقه چاه تعمیراتی در این پروژه نیز، عملیات تعمیر دو چاه به اتمام رسیده و تعمیر چاه‌های باقی مانده نیز در دستور کار قرار دارد و به طور کلی شاهد پیشرفت ۴۰ درصدی در این پروژه هستیم.
وی گفت: پروژه گلخاری نیز دارای ۱۵ بسته کاری شامل حفاری ۱۳ حلقه چاه جدید و ۲ حلقه چاه تعمیری است که تاکنون از مجموع ۱۳ حلقه چاه جدید، حفاری ۲ حلقه چاه به اتمام رسیده و در این پروژه نیز پیشرفت فیزیکی در حدود ۲۰ درصد  قرار دارد.
مدیرعامل هلدینگ انرژی گستر سینا در بخش دیگری از ارائه عملکرد این هلدینگ، با اشاره به تمرکز این مجموعه به انجام پروژه های محرومیت زدایی در قالب اجرای مسئولیت اجتماعی شرکت های این هلدینگ گفت: در سال گذشته در حوزه مسئولیت اجتماعی هلدینگ و شرکت‌های تابعه با تمرکز بر جامعه هدف واقع در منطقه استقرار شرکت‌های تولیدی و پروژه‌ها، در حدود ۶۰ میلیارد تومان در حوزه‌های مختلف مانند ساخت مسکن و تجهیز مراکز درمانی، بهداشتی و آموزشی هزینه شده است که از این مبلغ حدود ۲۴ میلیارد تومان برای خرید تجهیزات پزشکی مورد نیاز مراکز بهداشتی و درمانی و ۲۴ میلیارد تومان نیز به پروژه های محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان اختصاص داده شد تا برای رفع محرومیت در مناطق فعالیت شرکت های این مجموعه هزینه شود. همچنین ۱۰ میلیارد تومان دیگر نیز توسط شرکت های هلدینگ در حوزه راهسازی، اقدامات محیط زیستی، تهیه و توزیع اقلام آموزشی و نوشت‌افزار میان دانش‌آموزان نیازمند و ...اختصاص یافت.
انتهای پیام/
کلیپ/ رئیس جدید بنیاد مستضعفان را بیشتر بشناسیم

کلیپ/ رئیس جدید بنیاد مستضعفان را بیشتر بشناسیم

یکشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲

محرومیت‌زدایی با کمک به اشتغال‌زایی، آموزش و درمان

جمعه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
ویدئو/ پیام رئیس بنیاد مستضعفان به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳

ویدئو/ پیام رئیس بنیاد مستضعفان به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳

چهارشنبه ۱ فروردین ۱۴۰۳
کلیپ/ حضور دهقان در پروژه آزادراه تهران-شمال در نخستین بازدید میدانی

کلیپ/ حضور دهقان در پروژه آزادراه تهران-شمال در نخستین بازدید میدانی

چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۲
کلیپ/ آئین تکریم و معارفه رئیس بنیاد مستضعفان

کلیپ/ آئین تکریم و معارفه رئیس بنیاد مستضعفان

دوشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۲
عملکرد اقتصادی بنیاد مستضعفان تا سال 1402

عملکرد اقتصادی بنیاد مستضعفان تا سال 1402

دوشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۲
کلیپ/ نشست سراسری مدیران بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

کلیپ/ نشست سراسری مدیران بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۲
تیزر/حمایت از تحصیل 400 هزار دانش آموز در مناطق محروم

تیزر/حمایت از تحصیل 400 هزار دانش آموز در مناطق محروم

دوشنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۲
ویدئو/ بازدید فتاح از موکب محبان امیرالمومنین (ع) بنیاد مستضعفان در مرز چذابه

ویدئو/ بازدید فتاح از موکب محبان امیرالمومنین (ع) بنیاد مستضعفان در مرز چذابه

سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۲
مستند ویدئویى/ روایت خدام ابا عبدالله الحسین(ع) در «مرز خسروى»

مستند ویدئویى/ روایت خدام ابا عبدالله الحسین(ع) در «مرز خسروى»

شنبه ۲۶ شهریور ۱۴۰۱
صفحه ۱ از ۳
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

مزایده و مناقصه